BMW пенсионира Z4 с тази специална версия
![]()
BMW официално изпраща в пенсия своя емблематичен роудстър Z4 със специалната серия Z4 Final Edition – последно издание, което ще се произвежда в ограничени количества в началото на 2026 г. Моделът бележи края на третото поколение G29, а производството на Z4 ще бъде прекратено през март 2026 г., след близо осем години на пазара в този си вид.
Според официалното прессъобщение на марката, клиентите ще имат кратък прозорец за поръчки, започващ в края на януари 2026 г., а Z4 Final Edition ще се сглобява в „много малък брой“ автомобили между февруари и април. Серията е позиционирана като финален поклон пред модела и е замислена като бъдещ колекционерски екземпляр, който обединява най-желаните визия и оборудване в един пакет.
Най-отличителният белег на Z4 Final Edition е ексклузивният матов цвят Frozen Matt Black от програмата BMW Individual, комбиниран стандартно с пакета M High-gloss Shadowline. Яркочервените апарати на M Sport спирачките и черният мек покрив Moonlight Black подсилват контраста, а автомобилът стъпва на джанти M Dual-Spoke 800M – 19 цола отпред и 20 цола отзад с гуми 255/35 R19 и 285/30 R20. За някои пазари BMW позволява и избор на други цветове от палитрата на Z4, но Frozen Matt Black остава запазена марка на Final Edition.

В интериора серията се разпознава по червените контрастни шевове по таблото, централната конзола, вратите и подовите постелки, както и по M Sport седалките, тапицирани с комбинация от черна кожа Vernasca и Alcantara. Воланът е M Alcantara с същите декоративни шевове, а праговете на вратите са с уникални лайстни „Z4 Final Edition“. В стандартното оборудване са включени премиум аудиосистема Harman Kardon, пакет Premium с амбиентно осветление и head-up дисплей, както и пакет Driving Assistance с разширени системи за подпомагане на водача.
Глобално пакетът Final Edition може да бъде поръчан с всички двигатели за модела – четирицилиндровите Z4 sDrive20i (197 к.с.) и sDrive30i (258 к.с.), както и топ изпълнението Z4 M40i с редови 6-цилиндров турбомотор с мощност 340 к.с. В САЩ обаче Final Edition е позициониран като специална версия именно на M40i с по-висока мощност – 382 к.с. и около 500 Нм – и избор между 8-степенен автомат Steptronic и 6-степенна ръчна скоростна кутия.
Пакетът Final Edition струва 4 200 евро над цената на съответната версия в Европа, като при базовия Z4 sDrive20i сумата достига 7 400 евро, тъй като включва задължително и M Sport пакет, който нормално се доплаща отделно. На американския пазар всяка бройка Z4 M40i Final Edition ще се продава за 78 675 долара с включени такси, спрямо 69 575 долара за стандартния Z4 M40i.
Серията Final Edition поставя точка на 23-годишната история на Z4. Първото поколение на модела се появява през 2002 г. като наследник на Z3 и се произвежда в САЩ, второто от 2008 г. въвежда прибиращ се твърд покрив, а сегашният Z4 G29 дебютира през 2018 г., разработен върху обща платформа с Toyota Supra и произвеждан в завода на Magna Steyr в Австрия. След вече обявения край на Supra през март 2026 г. и липсата на информация за ново поколение Z4, Final Edition изглежда като последния двуврат роудстър на BMW в обозримо бъдеще – ход, който превръща модела в още по-желан за колекционерите и феновете на марката.

